Oteller İçin En Yeni Enerji Tasarruf Stratejileri: Çevre Dostu, Sürdürülebilir bir Konaklama Mümkün

0

Enerji tüketimi, otellerin önemli bir gider kalemi ve bu maliyeti kontrol altında tutmak için her geçen gün daha fazla işletme yeni nesil dijital çözümler tercih ediyor. Odalara kolayca monte edilebilen dijital termostatlar gibi çözümler sayesinde gereksiz enerji tüketimini en aza indirmek hızlı ve trend yöntemlerden biri. Otellerde enerji tasarrufu, çevresel etkilerin azaltılması ve sürdürülebilir bir gelecek için kritik bir öneme sahip. Sürdürülebilir bir konaklama deneyimi için otellerde enerji tasarrufunun önemi, faydaları ve uygulanabilir stratejileri inceledik.

Otellerde enerji tasarrufu nasıl sağlanır? 

Otellerde enerji tasarrufu sağlamak, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de işletme maliyetlerinin azaltılması açısından son derece önemlidir. Enerji verimli aydınlatma sistemleri ve cihazları kullanmak, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) sistemlerinin düzenli bakımı ve optimize edilmesi, iyi yalıtılmış pencereler otellerin enerji tasarrufu sağlamasına ve çevresel etkilerini azaltmasına yardımcı olur. Bu önlemlerin yanı sıra yeni nesil dijital çözümler de otellerde enerji tasarrufu sağlamanın modern yöntemlerinden. Ayrıca dünyanın hemen her ülkesinde yetkililer  otellerde enerji tasarrufu yönetmelikleri yayınlayarak otel işletmecilerini belirli standartlara uymaya ve enerji tasarrufu sağlamaya teşvik ediyor. Otellerde enerji tasarrufu mevzuatları ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de amaç binaların enerji verimliliğini arttırmak, çevresel etkileri azaltmak ve işletme maliyetlerini düşürmek. 

Otellerde enerji tasarrufu; Türkiye’deki otellerin ortalama elektrik harcaması yıllık 5 milyon

Araştırmalar Türkiye’de hizmet sektörünün elektrik enerjisi tüketiminde sanayi sektöründen hemen sonra geldiğini ve 5 yıldızlı bir otelin yıllık enerji tüketimi maliyetinin ortalama 5 milyon (2024) civarında olduğunu gösteriyor. Ayrıca otellerin toplam enerji tüketiminin %75’ini elektrik enerjisinin oluşturduğunu da unutmamak gerek. Güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ise oldukça düşük. 

Otellerde enerji tüketimi maliyetini düşürmek için alınacak önlemler elektrik faturalarındaki rakamları aşağı yönde etkileyebilir. Yine de yöneticiler ortak alanların konuklar için hazır olması gerektiğinden tesisin %70’i boş olduğunda bile otellerde enerji verimliliğini sağlamakta güçlük çekiyor. Ülkemizde yerel yönetimler zaman zaman otellerde elektrik indirimi sağlayarak turizme katkıda bulunsa dahi otellerin yatırım yapacağı kalıcı çözümler uzun vadede çok daha olumlu sonuçlar vaadediyor. Çoğu otelin ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme sistemi (HVAC), otelin ihtiyaç duyduğu toplam enerjinin %50’sini tüketmektedir ve bir otelin bu maaliyeti yeni nesil dijital çözümlerle düşürerek tasarruf ettiği kaynağı başka alanlarda kullanabilir. Bu açıdan otellerde enerji tasarrufu sağlamak hayati bir öneme sahip.

Otellerde enerji tüketimi en fazla olan ülkeler; Türkiye 4. sırada

Dünya Turizm Örgütünün (DTÖ)‘nün (2024) verilerine göre Türkiye yıllık 51 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında 4.cü sırada. Bu veriden hareketle Türkiye’nin Fransa, İspanya ve ABD’den sonra otellerde enerji tüketimi en fazla olan ülkeler arasında yer aldığını söylenebilir. 

Otellerde enerji tasarrufunun önemi nedir?

Bir otelin enerji giderleri, genellikle toplam işletme maliyetlerinin yaklaşık %10’unu oluştururken, geri kalan kısmı personel maliyetleri, işletme hizmetleri ve tedarik edilen malzemelerden oluşur. Bu ortalama enerji gideri ısıtmalı yüzme havuzu ve/veya spa bulunan tesislerde %25’e kadar çıktığı gözlemlenebilir. Bir otelin toplam giderinin %10 ila %25’lik bir dilimi enerji tasarruf yöntemleri ve akıllı teknolojilerle korunabilir. Bu kaynak otelin düzenli giderleri için harcanabileceği gibi yenileme veya büyüme hedefleri için öz kaynaklara eklenerek de kullanılabilir. Otellerde enerji tasarrufu öz kaynakları korumak açısından oldukça önemlidir. 

Otellerde enerji tasarrufu faydaları nelerdir?

Otellerde enerji tasarrufu, işletme maliyetlerini azaltmak, rekabet avantajı elde etmek, uzun vadeli yatırım getirisi sağlamak gibi bir dizi önemli fayda sunar:

Otellerde Enerji Tasarrufunun 5 Önemli Faydası: 

 1. Otellerin Operasyonel Maliyetlerini Azaltır: Oteller, enerji tasarrufu sağlayarak işletme giderlerini %20 ila 35 oranında azaltabilir, enerji faturalarını düşürebilir ve karbon ayak izini küçültebilirler. Ayrıca, uzun vadede kendi kendini finanse edebilen enerji tasarruflu teknolojilere yatırım yaparak tesisin enerji tüketimini her an takip edebilirler. Bu sayede gereksiz elektrik kullanımını kontrol altına alabilirler.
 1. Değişen Müşteri Talebinin Karşılanması: Güncel araştırmalar çevre dostu konaklama arayan gezginlerin sayısının 2018’de %68’e yükseldiğini ve bu gezginlerin %67’sinin ise sürdürülebilir teknolojilere yatırım yapan oteller için %5’e kadar daha fazla ödeme yapmaya hazır olduklarını gösteriyor. Ayrıca oteller, kendilerini bir eko-alternatif olarak konumlandırarak yeni bir müşteri kitlesinin ilgisini çekerken, gelişmekte olan “sürdürülebilirlik” yarışında bir adım öne geçebilirler.  Daha az enerji kullanımı otel giderlerini düşürürken sera gazı emisyonlarını azaltarak çevreye olan olumsuz etkiyi en aza indirir.
 1. Modern ve Duyarlı Otel İmajı: Oteller çevreye duyarlı tutumlarını reklam kampanyalarında ön plana çıkararak marka imajlarına katkı sağlayabilir. Teknolojinin yanı sıra değişen tüketici davranışlarını karşılayabilen işletmelerin daha çok tercih edileceği bir geleceğin çok uzak olmadığı söylenebilir. 
 1. İnovasyon ve Teknolojik İlerleme: Enerji tasarrufu için yapılan yatırımlar otellerin uzun vadede tasarruf sağlayacağı yenilikçi çözümlerdir.  Tıpkı otel otomasyonları gibi oda içi termostatları da hizmet sürecini kolaylaştıran ve hızlandıran yöntemlerdir ve işletmenin karlılıklarına reddedilemez etkileri vardır. 
 1. Rekabet Avantajı: Enerji verimliliği, otelin çevresel duyarlılığını ve sürdürülebilirlik çabalarını gösterir. Bu da otelin pazarlama ve reklam çalışmalarında rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olur. Ayrıca otel giderlerinde enerji tasarrufu yaparak koruyacağı öz kaynaklarını yine rekabette bir adım öne çıkmak yada yeni yatırımlar yapmak için değerlendirebilir. 

Otellerde enerji tüketimi dijitalleşme süreci nedir?

Otellerde enerji tüketimi dijitalleşme süreci, otellerin geleneksel enerji yönetimi yöntemlerinden dijital teknolojilere doğru geçişini ifade eder. Bu süreç, otellerin enerji kullanımını daha verimli hale getirmek ve sürdürülebilirlik çabalarını desteklemek amacıyla dijital araçlar ve akıllı otomasyon sistemlerinin kullanımını kapsar.

Dijitalleşme sürecinde oteller, enerji tüketimini izlemek, analiz etmek ve optimize etmek için çeşitli akıllı cihazlar, sensörler ve yazılımlar kullanır. Bu teknolojiler, otel yöneticilerine gerçek zamanlı veriler sağlayarak işletmenin enerji kullanımını yönetmelerini sağlar. Özetle enerji tüketimini dijitalleştirmiş oteller iklimlendirme, aydınlatma ve tv gibi küçük elektronik aletlerin gereksiz elektrik kullanımını sahip oldukları otomasyon sistemlerinden kontrol edebilirler. Lüzumsuz çalışan bütün elektronik aletleri kapatarak enerji tasarrufu sağlayabilirler. 

Otelimi nasıl enerji tasarruflu bir otele çevirebilirim?  

Otelinizi enerji tasarruflu bir otele dönüştürmek için güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak, ısı yalıtımı yapmak ve otel personelinizi enerji tasarrufu konusunda eğitmek etkili yöntemlerdir. Ancak, otelinizi enerji tasarruflu bir otele dönüştürmek için izlenebilecek en kestirme ve kolay yol tüm otelde ve odalarda akıllı termostatlar kullanmaktır. Bu sayede otelin enerji tüketimini sürekli izleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Protel’in sunduğu EOS Thermostat ödüllü tasarımı ve otelin mevcut kablolama sistemine entegre olabilme özelliğiyle otelinizi hızla enerji tasarruflu bir otele dönüştürür. EOS Thermostat ile odalardaki enerji kullanımını her an takip edebilir, gereksiz enerji israfını önleyebilirsiniz. EOS Thermostat bulut tabanlıdır ve yöneticilere otelin enerji kullanımı her yerden takip edebilme özgürlüğü sunar. Bu sayede koruduğunuz kaynakları başka yatırımlar yapmak için kullanabilirsiniz.

Otellerde Enerji Tasarrufunu Sağlamanın Pratik Yöntemleri

 • Güneş enerjisi kullanımı, otellerde enerji tasarrufu sağlamanın en pratik yollarından biridir. Bu sayede otel kendi enerjisini üretebilir ve bu yenilenebilir enerji kaynağı, otellerin çevresel zararlı etkilerini azaltırken aynı zamanda işletme maliyetlerini de düşürür.
 • Musluklara perlatör takılması, otellerde enerji tüketimi tasarrufu sağlayan etkili bir tedbirdir. Bu basit ekipman, musluktan akan suyu azaltarak su tüketimini düşürür ve aynı zamanda enerji kullanımını azaltır. 
 • Yağmur suyu ve atık su arıtma sistemlerini birleştirerek suyu etkin şekilde kullanabilirsiniz. Bu sistem, yağmur suyunu toplar, depolar, filtreler ve ardından tekrar kullanılabilir hale getirir. 
 • Bahçe sulamada damlama sulama yöntemi kullanılarak %85’e varan su tasarrufu sağlanabilir. Bu sistemle su doğrudan bitkinin kök bölgesine damlatılır ve geleneksel sulama yöntemlerine kıyasla çok daha verimlidir.
 • Enerji tasarrufu için LED ışıkların kullanımı, otellerde yaygın bir uygulamadır. Geleneksel aydınlatma sistemlerine göre çok daha az enerji tüketen LED ampuller, otellerin elektrik faturalarını önemli ölçüde azaltabilir. 
 • Bulut tabanlı EOS Termostat ile odalardaki enerji kullanımı her an her yerden takip edilebilir. Boş odaların gereksiz aydınlatma, ısıtma ve soğutulmasından doğabilecek tüketim kontrol altında tutulabilir. Bulut tabanlı EOS Termostat otellerde enerji tüketimi tasarruf yöntemleri arasında en modern ve kolay olanıdır. 

Otellerde enerji tasarrufu sağlayarak hem kaynaklarınızı korumak hem de daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek mümkün.