Skip Navigation LinksProtel > Türkçe > Tips & Tricks > Suite 8 > FIDELIO Suite 8'de Booking Position (Rezervasyon Pozisyonu) kullanıyor musunuz?
 
Tips and Tricks                                                V8
   
 
FIDELIO Suite 8'de Booking Position (Rezervasyon Pozisyonu) kullanıyor musunuz?


Fidelio V8’de standart Blok kullanımı ile bilindiği üzere, belli sayıda oda sistemde bir acenta adına bloke edilebilir ve acenta isim listesi gönderdikçe kontenjanından oda çekerek garantili rezervasyonlar girilebilir.

Fakat bazı acentalar isim listesi göndermek yerine Forecast (Tahmin) adı verilen, tarih ve oda tipi bazında yeni bir liste gönderebilmektedirler. Bu liste, ilgili tarihte belirli oda sayısının çekilmiş olduğu anlamına gelmektedir. Ancak, henüz isim listesi gönderilemediği için bu odalar sistemde rezervasyon olarak girilemez ve dolayısıyla kontenjandan da oda çekilemez. Bu durum, eğer takip edilmek isteniyorsa, gerçekten açıkta kalan blokların görünememesine sebep olabilir.

Booking Position (Rezervasyon Pozisyonu), bu aşamada kullanabilmeniz için tasarlanmış bir özelliktir. Forecast (Tahmin) ismi verilen listeyi Booking Position’a (Rezervasyon Pozisyonu’na) girebilirsiniz. Böylelikle “Actual” (Güncel) blok sayınız ile “Booking Position” (Rezervasyon Pozisyonu) sayısı arasındaki rakam size açıkta kalan oda sayısını, “Rezervasyon Pozisyonu” (Rezervasyon Pozisyonu) ile “Picked up” (Alınan) arasındaki fark da, Forecast (Tahmin) gönderilmiş olmasına rağmen henüz rezervasyona dönüştürülmeyen oda sayısını gösterecektir.

Eğer “Blok Grid” (Tablo) ekranında “Booking Position” (Rezervasyon Pozisyonu) gri geliyor ise, bu özelliğin kullanımı otelinizde tercih edilmemiş ve fonksiyon aktif hale getirilmemiş olabilir. Fonksiyon aktif olarak kullanılmak istenirse, destek hattımızı arayarak ücretsiz olan bu fonksiyonu kullanıma açtırabilirsiniz.
Fonksiyonun kullanımı ile Booking Position (Rezervasyon Pozisyonu) raporları da kullanılabilir. Sisteminizde “P4374 Block Realisation with Booking Position (date period)” (P4374 Pozisyona göre Blok Realizasyonu) ismi ile raporlarınız kullanıma açılmıştır.

 

MCTIPSMerak ettiğiniz konuları bize iletme için lütfen tıklayınız.

 
 www.protel.com.tr